top of page
צילה

מופע בינתחומי המהלך על חבל דק שבין הדוקומנטרי לאמנות הבמה. מבוסס על סיפורה של צילה חיון. אישה באמצע חייה שנפצעה אנושות ושבה אל החיים. מתוך האין הגדול היא שוזרת את זהותה מחדש. המפגש בין הקול האישי המספר את סיפורו, לבין אמנות הבמה, מזמין להתבוננות על החיים כמעשה אמנות. 

צילה נפגעה אנושות, כמעט איבדה את חייה, שבה לחיים והוגדרה כ"נס רפואי". ברגישות רבה היא הסכימה לשתף אותי במחשבות שעלו בה לאורך תהליך השיקום. מתוך "האין" הגדול היא אט אט מנהלת דיאלוג בין האינטואיציה לממצאים הרפואיים ושוזרת את זהותה מחדש.

עוד...

המופע עלה בבכורה במרכז סוזן דלל, מרץ  2012

עוגן צילה

צילום ועריכה : ניב משה בן דוד ואלי פסי

אופן התמודדותה והשיקום שנמשך מאז – מעלים שאלות קיומיות על החיים, על מידת האחריות שלנו על חיינו ועל האופן בו אנו בוחרים לחיותם. באמצעות השפה האמנותית, השאלות העולות הופכות את הסיפור האישי לאוניברסאלי.

זהו מופע בינתחומי הכולל שיתוף פעולה בין  רקדנית, שחקן/רקדן,  אמנית נייר ומעצבי וידאו וסאונד.

השימוש בנייר מהווה דימוי הלקוח מתוך עולם התוכן של סיפור השיקום של צילה. הנייר מצד אחד עדין יכול להיקרע משול לגוף השביר שלה, מצד שני ניתן ליצור ממנו צורות והקשרים חדשים, כמו אותם מעקפים נוירולוגים אותם ביצעה צילה, אשר שינו את הצורה העצבית במח שלה ועזרו לה להשתקם.

במופע משולבים חומרים דוקומנטריים מתוך הסיפור של צילה. פס הקול בנוי בחלקו מתוך שיחות שערכתי עם צילה ועם רופאים שטיפלו בה (פרופ' אבי רבקינד- מנהל מחלקת טראומה בהדסה, ד"ר  יוסי חלמיש- חוקר מח העוסק בתחום הרגש ממכון ויצמן).

 

ביקורות

" אני לא זוכרת חוויה תיאטרלית או אחרת שריגשה אותי בשנים האחרונות כמו העבודות של ליס.....שמעיזה לגעת בחומרי הגוף והתודעה ולשאול את השאלה המשמעותית מכולן: למה בעצם אנחנו קוראים חיים? חיים משמעותיים ? ... ממש שווה את היציאה מהבית " 

סלונה - בילי מוסקונה לרמן

" לא סתם מומלץ, חובה ! "

חיים אחרים - מיכל קלינברג

 

"הקרנות וידיאו על המסך האחורי, על קפליו שאולי מתכתבים עם קפלי המוח, מתארים את החלומות של מי שמצויה בתרדמת... יש בהם יופי מהפנט, מפתה. .... לליס טעם מעודן ונראה שהיא היתה סלקטיבית בבחירת הטקסטים. אלה של חיון חזקים במיוחד... הביצוע של נייס ואבני מעורר אמון בטבעיות שלו, על סף היומיומי.

רות אשל – הארץ

 

מתגובות הצופים 

"המסע מזמין אותנו לגעת במחוזות הכאב, לפגוש בכוחות הריפוי החבויים של הגוף והרוח ולא פחות - הוא קורא לנו להתבונן בכנות גם בשאלות הגדולות של החיים. "צילה" נגעה עמוק בלבי ועוררה את רוחי ונפשי".

ד"ר נעמה אושרי

 

"הייתה חוויה חזקה למול החומרים שעלו ... אני מאוד מתפעל מהכניסה שלך לאזורי יצירה שחורגים מתבניות ודפוסים בטוחים, ומהאומץ והעוצמה האנושית שעולים דרך עבודותייך"

מיקי כהן

"היה מדהים! חוויה מרגשת ומציפת חושים. הרבה שנים מחכים לכזו חוויה".

בוני ואלישע עמרמי

 

קרדיטים

כוראוגרפיה: גלית ליס

יוצרים שותפים: איריס נייס - הדר, טל אבני, הדס גרטמן, צילה חיון, משה שאשו, ניב בן דוד

סיפור: צילה חיון 

רקדנים פרפורמרים: איריס נייס - הדר, טל אבני 

אמנית מייצג ונייר: הדס גרטמן 

פסקול: משה שאשו / וידאו: ניב בן-דוד 

תאורה: אורי רובינשטיין

פסקול: שיחות עם צילה חיון, קול- פרופ' אבי רבקינד 

תלבושות אביזרים ותפאורה: הדס גרטמן / ניהול הצגה: נעה רוזנטל 

הקרנת וידאו: רימוניניו בע"מ / תפעול מופע: נתיבי קול 

צילום תת-ימי: אדר מרמור / יעוץ מדעי: ד"ר יוסי חלמיש 

עיצוב גרפי: נורית ברנדה / צילום: אלי פסי

 

אורך היצירה : 60 דקות .

*המופע התאפשר הודות לתמיכתם של: עמותת הכוראוגרפים, משרד התרבות והספורט, מפעל הפיס המועצה לתרבות 

צור קשר

עוגן צילה 2
bottom of page